LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pjesë e librit të Rekordeve Guinness/ Humb jetën njeriu më i vjetër në botë

25 Prill 2022, 15:54, Kuriozitete CNA

Kane Tanaka , japonezia që u njoh zyrtarisht si personi më i vjetër në botë, ka humbur jetën në moshën 119 vjeçare në datën 19 prill. Ndërsa lajmi u bë i ditur sot nga mediat lokale.

Tanka, e cila u martua në vitin 1922 dhe solli në jetë 4 fëmijë, ndërsa të pestin e adoptoi. Prej dosa kohësh ajo jetonte në një shtëpi pleqsh.

Ajo ishte gati të konkurronte në një garë me karrige me rrota në Lojërat Olimpike të Tokios 2021, por nuk pranoi për shkak të pandemisë.

Kur Libri i Rekordeve Guinness i dha asaj në 2019 titullin e personit më të vjetër të gjallë në botë, ajo u pyet se cili ishte momenti më i lumtur në jetën e saj, ajo u përgjigj: ?Tani?.

Në jetën e saj të përditshme, ajo zgjohej në orën 06.00 të mëngjesit dhe pasditeve ia kushtonte studimit të matematikës dhe praktikimit të kaligrafisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga