LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto-Kjo është limuzina më e gjatë në botë/ Thyen rekordin e saj botëror të Guinness të vitit 1986

19 Mars 2022, 13:42, Kuriozitete CNA

Super limuzina “The American Dream” është makina më e gjatë në botë, e ndërtuar fillimisht 35 vjet më parë nga Jay Ohrberg.

Brenda kësaj limuzine mund të gjesh një xhakuzi, një fushë mini golf, madje edhe një pishinë të vogël.

Përveç gjatësisë, limuzina ka një tjetër veçori, mund të drejtohet nga të dyja anët. Limuzina ka vend për 75 persona dhe ka 26 rrota.

E ndërtuar për herë të parë në Burbank, Kaliforni në vitin 1986 nga personalizuesi i famshëm i makinave Jay Ohrberg, ‘The American Dream’ fillimisht ishte e gjatë 18.28 metra.

“The American Dream? fillimisht fitoi famë në 1986 kur u njoh për herë të parë nga Rekordet Botërore Guinness si makina më e gjatë në botë.

Si një nga automjetet më unike që është hedhur ndonjëherë, limuzina e gjatë shpesh jepej me qira për paraqitje kinematografike dhe u shfaq në filma të ndryshëm.

 

Lajmet e fundit nga