LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studiuesit: Si t’i njihni njerëzit nga mënyra se si qeshin

3 Mars 2022, 16:13, Kuriozitete CNA

E qeshura është një mënyrë për të kuptuar nëse një person është i lumtur. Zbulimet e fundit shkencore kanë vërtetuar gjithashtu se e qeshura mund të na ndihmojë të njohim më shumë për të tjerët dhe veten. Këtë e kanë vërtetuar psikologët dhe studiuesit që kanë kohë që studiojnë të qeshurën.

Hulumtimet e ndryshme kanë treguar se ka më shumë për të deshifruar në të qeshur se sa i lumtur është një person. Bright Side zbulon se si njerëzit mund të njohin të tjerët përmes të qeshurit.

Njohja e të qeshurës spontane dhe e kontrrolluar

Ka 2 lloje të qeshurash. E para është e qeshura spontane dhe karakterizohet nga një reagim i pakontrollueshëm ndaj diçkaje që na bën të qeshim – si një shaka gazmore. Ai prodhon një tingull të veçantë që është vështirë të falsifikohet. Nga ana tjetër, e qeshura e vullnetshme prodhohet me një tingull të qëllimshëm dhe është lloji i të qeshurës që krijoni kur doni të reagoni me mirësjellje ndaj një shakaje të çalë.

Studimet kanë treguar se e qeshura e kontrrolluar  mund të na ndihmojë të identifikojmë më mirë personin që qesh pasi ajo prodhohet në mënyrë të qëllimshme dhe të kontrolluar.

Jeni më të prirur për të qeshur nëse e njihni personin që tregon shakanë.

Keni një mik të veçantë apo një humorist të preferuar që ju bën gjithmonë të qeshni? Shkenca thotë se të qeshësh me ose me dikë ka shumë të ngjarë për shkak të familjaritetit. Shpesh na duken shakatë më qesharake nëse ato tregohen nga dikush që e njohim, si një mik apo një humorist i famshëm.

Ne qeshim më shumë kur jemi me miqtë.

Sipas Robert Provine, një psikolog nga Universiteti i Maryland, ne kemi 30 herë më shumë gjasa të qeshim me diçka kur jemi duke u përfshirë në një bisedë me njerëz të tjerë. Studimi zbuloi gjithashtu se nuk janë shakatë ato që na bëjnë të qeshim, por mënyra jonë e reagimit ndaj të tjerëve për t’u treguar atyre se na pëlqejnë dhe i kuptojmë.

Marrëdhëniet tona zgjasin më shumë kur qeshni bashkë me partnerin tuaj. 

Gjatë hulumtimit të bërë nga psikologu i UC Berkeley, Bob Levenson, ai u kërkoi çifteve të flisnin për një çështje të ndjeshme si ajo që i bezdiste për partnerin e tyre. Studimi tregoi se kur çiftet përdornin të qeshurën dhe buzëqeshjen në bisedat e tyre, ata ndiheshin më mirë menjëherë pasi flisnin për një temë prekëse. Ata gjithashtu raportuan se ishin më të kënaqur në marrëdhënien e tyre dhe qëndruan më gjatë së bashku./ CNA.al

Lajmet e fundit nga