LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si mund të ndikojnë emocionet e ndryshme në rrudhat në fytyrën tuaj?

1 Mars 2022, 16:12, Kuriozitete CNA

Rrudhat janë diçka që nuk mund t’i shmangim me kalimin e moshës. Sigurisht, gjenetika jonë luan një rol të madh në atë se cila linjë në fytyrën tuaj do të jetë më e thella, por megjithatë, ndjenjat mund të shkaktojnë dhe përmirësojnë rrudhat. Ju mund të kontrolloni reflektimin tuaj në pasqyrë për të kuptuar se me cilat emocione duhet të punoni akoma.

Rrudhat në ballë

Rrudhat në ballë mund të shoqërohen me trauma të pazgjidhura ose tronditje që keni pasur në të kaluarën, sipas  specialistëve . Gjëra të tilla si ankthi mund të çojnë në ngritjen e shpeshtë të vetullave.

Njerëzit që priren të mendojnë tepër ju krijohen rrudha të tilla horizontale. Gjithashtu, nëse vuani shpesh nga dhimbjet e qafës dhe dhimbjet e kokës , mund t’i keni ato.

Rrudhat mes vetullave

Shumë shpesh, njerëzit me rrudha mes vetullave, thuhet se janë mendimtarë të thellë. Ekspertët thonë se nuk ka asnjë lidhje me një emocion shumë të fortë negativ. Një akupunkturiste tregoi se shpesh gjen rrudha të tilla tek gratë me karriera të fuqishme dhe sfiduese . Mund të jenë avokatë, gjyqtarë ose drejtorë. Por gjithsesi rrudhat mes vetullave mund të tregojnë padurim dhe zhgënjim , madje edhe vuajtje kronike.

Rrudhat pranë syve

Shumë shpesh, ju mund të shihni rrudhat anash syve tek individë të lumtur, sepse ata buzëqeshin ose qeshin shumë. Megjithatë, nëse ato thellohen shumë, mund të shoqërohet me tension dhe zhgënjim. Për shembull, mund të lidhet me individë që shpesh marrin vendime të vështira .

Rrudhat në buzë

Rrudhat pranë buzës së sipërme mund të tregojnë zakone të këqija, të tilla si pirja e duhanit ose çrregullimet e të ngrënit. Ekspertët thonë gjithashtu se njerëzit që nuk shohin asgjë të mirë në botë mund të kenë rrudha të tilla. Për më tepër, linjat vertikale të buzëve mund të sinjalizojnë kequshqyerje.

Rrudhat poshtë syve

Rrudhat poshtë syve ju bëjnë të dukeni shumë më të moshuar, por ndonjëherë njerëzit mund të mos e vënë re pamjen e tyre. Linja të tilla mund të  shoqërohen me trishtim të thellë dhe madje pikëllim, si për shembull nëse keni përjetuar një ndjenjë dashurie të humbur për një kohë të gjatë. Një mënyrë jetese stresuese gjithashtu mund të shkaktojë rrudha nën sytë tuaj. Një eksperte thotë se i vë re në mesin e njerëzve që kanë probleme me fertilitetin .

Rrudhat pranë hundës

Rrudhat pranë hundës mund të lidhen me buzëqeshjen, por nëse janë të thella, mund të lidhen me trishtimin dhe zhgënjimin për jetën . Specialistët thonë se mund të nënkuptojë gjithashtu se keni probleme kronike të zorrëve, kështu që është gjithmonë më mirë të merrni kontrollin e shëndetit tuaj.

Rrudhat poshtë buzëve

Rrudhat poshtë buzëve mund të tregojnë se ankthi mund të shkaktojë edhe ndryshime të tilla në fytyrë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga