LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pamje mahnitëse/ Astronomi skocez kap imazhe të "Mjegullnajës Orion"

11 Mars 2022, 18:23, Kuriozitete CNA

Një astronom amator skocez ka kapur foto mahnitëse të mjegullnajave të largëta dhe mrekullive të tjera astronomike nga një teleskop në kopshtin e tij në East Ayrshire.

Bryan Shaw, 28 vjeç, ka shpenzuar orë të tëra duke gjurmuar qiellin e natës për të prodhuar imazhe mahnitëse të mjegullnajave dhe grupimeve të yjeve mijëra vjet dritë larg.

Shaw, i cili aktualisht është një student i prodhimit të transmetimit, vendos në mënyrë rutinore teleskopin e tij të specializuar në kopshtin e shtëpisë së tij në New Cumnock, një qytet në East Ayrshire, për të kapur qiellin e natës.

Pikat kryesore përfshijnë Mjegullnajën Orion, rreth 1,344 vite dritë nga Toka, dhe Mjegullnajën Rosette, një grumbull yjor i hapur me re kozmike gazi dhe pluhuri të ngjashme me trëndafilin, më shumë se 5,000 vjet dritë larg.

Ai ka kapur gjithashtu imazhe të bukura të peizazhit që paraqesin aurorën, një pamje nga afër të hënës sonë dhe pamje të galaktikave, duke përfshirë Rrugën tonë të Qumështit.  Një pamje tregon Mjegullnajën e Amerikës së Veriut në yjësinë Cygnus, afër Denebit.

Emrin e ka marrë nga fakti se, në dritën e dukshme, rajoni i ngjan kontinentit të Amerikës së Veriut, ku ngjashmëria më e habitshme është Gjiri i Meksikës.

Një mjegullnajë është një re e madhe pluhuri dhe gazi që zë hapësirën midis yjeve dhe vepron si një çerdhe për yjet e rinj.Mjegullnajat formohen kur një yll më i madh se dielli ynë fillon të vdesë dhe lëshon një erë diellore gazi.Shaw gjithashtu kapi një fotografi të Mjegullnajës Rosette më 4 mars dhe e postoi atë në një grup të komunitetit lokal të nesërmen.

Ai tha: ‘Netët e kthjellta janë të rralla, kështu që e shkreva këtë nga kopshti i përparmë mbrëmë nën dritat e rrugës.’ Një tjetër nga fotot e pabesueshme të mjegullnajës së Shaw tregon Mjegullnajën e Orionit, një mjegullnajë difuze e vendosur në Rrugën e Qumështit, në jug të Brezit të Orionit në yjësinë e Orionit.Është një nga mjegullnajat më të shndritshme dhe është e dukshme me sy të lirë në qiellin e natës.

Për Mjegullnajën e Orionit, NASA thotë: ‘Kjo çerdhe yjore ka qenë e njohur për shumë kultura të ndryshme gjatë historisë njerëzore.Një imazh tjetër tregon Mjegullnajën e Flakës dhe Mjegullnajën e Kokës së Kalit, të dyja pjesë e një rajoni yll-formues të quajtur Kompleksi i Reve Molekulare të Orionit.

Mjegullnaja e Kokës së Kalit quhet e ashtuquajtura për shkak të ngjashmërisë së saj të jashtëzakonshme me një kalë të vogël, siç shihet kundër një të kuqe të thellë, e cila është për shkak të gazit të hidrogjenit të jonizuar./CNA.al

Lajmet e fundit nga