LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

FOTOT-Shkencëtarët krijojnë mjetin me të cilin mund të udhëtoni në Hënë

14 Mars 2022, 09:10, Kuriozitete CNA

Shkencëtarët kanë krijuar mjetin më të çuditshëm për udhëtimet në hënë. Mjeti që po krijohet quhet Flex për logjistikë dhe eksplorim fleksibël, roveri ka një ‘koncept modular të ngarkesës’ i cili e lejon atë të mbajë një sërë objektesh të ndryshme nëse ato janë ndërtuar sipas një standardi të dakorduar të madhësisë dhe formës.

Mjeti mund të kontrollohet nga distanca, të manovrohet në mënyrë gjysmë autonome dhe madje të modifikohet për të përfshirë një ndërfaqe të ekuipazhit në mënyrë që astronautët të mund të hipin në bord ndërsa e ngasin atë nëpër sipërfaqen e hënës.

Venturi Astrolab, me seli në Haëthorne, Kaliforni, u formua nga një ekip ekspertësh kryesorë të industrisë së rovëve planetar dhe robotikës.

Historikisht, roverët planetarë kanë qenë secili me porosi dhe janë vënë në punë në një shkallë kohore afërsisht një herë në dekadë, tha kompania, dhe shpesh me një kosto prej miliarda paund.

Ndërkohë, sipërmarrësit miliarderë Elon Musk dhe Jeff Bezos po punojnë për të zhvilluar tokëzues për të çuar njerëzit në sipërfaqen hënore përmes kompanive të tyre përkatëse SpaceX dhe Blue Origin, si dhe duke marrë në konsideratë mundësinë e misioneve më të gjata në Mars.

Mattheës tha se ndërsa SpaceX dhe Blue Origin punojnë për zgjidhjen e problemit të transportit në distanca të gjata, ai shpreson që kompania e tij Venturi Astrolab ‘do të zgjidhë problemin e transportit lokal’.

Tashmë ka ndërtuar një prototip në shkallë të plotë të FLEX dhe së fundmi ka përfunduar një provë në shkretëtirën e Kalifornisë pranë Death Valley.

Astronauti, inxhinieri dhe autori në pension i NASA-s dhe Agjencisë Kanadeze të Hapësirës, ??Chris Hadfield, i cili është në bordin e këshilltarëve të Astrolab, mori pjesë në testin pesë-ditor në terren për të dhënë komentet e tij mbi dizajnin dhe performancën e automjetit.

Qëllimi është që FLEX të jetë në gjendje të transportojë sa më shumë ngarkesë të jetë e mundur, prandaj Mattheës e ka krahasuar vizionin e kompanisë së tij për një ngarkesë të standardizuar me mënyrën se si  kontejnerët e transportit në Tokë janë bërë sipas standardeve specifike ndërkombëtare.

FLEX do të ketë gjithashtu izolim dhe ‘kapacitet të mjaftueshëm të brendshëm të baterisë’ për ta lejuar atë të përballojë natën hënore, një periudhë dyjavore kur hëna është zhytur në errësirë ??dhe temperaturat mund të bien nën -208 ° Fahrenheit (-130 ° Celsius).

Kompania tha se roveri do të qëndrojë i ngrohtë për 100 deri në 300 orë natën në polin jugor të hënës, përpara se të përdorë grupet e tij të jashtme diellore për të gjeneruar energji elektrike sapo dielli të lindë përsëri./CNA.al

Lajmet e fundit nga