LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I fokusuar tek një “yll i vetëm”/ NASA zbulon imazhin e parë të teleskopit hapësinor James Webb

18 Mars 2022, 09:24, Kuriozitete CNA

NASA zbulon imazhin e parë të teleskopit hapësinor James Webb të fokusuar plotësisht tek një yll i vetëm. Përveç kësaj mund të lejojë që observatori të tejkalojë qëllimet e tij shkencore.

Kjo do të mundësonte imazhe shumë më të sakta të yjeve, planetëve dhe galaktikave sapo teleskopi të fillojë operacionet e tij shkencore në muajt e ardhshëm.

Webb u nis nga porti hapësinor evropian në Guajanën Franceze në 24 Dhjetor 2021, duke mbërritur në orbitën e tij përfundimtare midis Tokës dhe Diellit më 24 janar.

NASA thotë se imazhi është aq i mirë sa performanca optike nga Webb ‘do të jetë në gjendje të përmbushë ose tejkalojë qëllimet shkencore për të cilat u ndërtua observatori’.

“Më shumë se 20 vjet më parë, ekipi i Webb u nis për të ndërtuar teleskopin më të fuqishëm që dikush ka vendosur ndonjëherë në hapësirë ??dhe doli me një dizajn optik të guximshëm për të përmbushur qëllimet e kërkuara shkencore,” tha Thomas Zurbuchen, administrator i NASA-s. “Sot mund të themi se dizajni do të japë rezultate.”

Kjo, dhe dy imazhet e mozaikut të zbuluar më parë, janë ‘imazhe inxhinierike’, dhe fotoja e parë do të publikohet në fillim të kësaj vere. Observatori prej 10 miliardë dollarësh i madhësisë së fushës së tenisit tani është plotësisht i fokusuar.

Megjithatë, puna e ekipit të fokusimit nuk ka përfunduar.

Ekipi gjithashtu nuk gjeti probleme kritike dhe asnjë kontaminim ose bllokim në rrugën optike të Webb. Observatori është në gjendje të mbledhë me sukses dritën nga objektet e largëta dhe ta dërgojë atë në instrumentet e tij pa problem./CNA.al

Lajmet e fundit nga