LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Po përpiqeni të reduktoni sasinë e kripës?/ Shkencëtarët japonezë gjejnë zgjidhjen inteligjente

19 Prill 2022, 14:31, Kuriozitete CNA

Shkencëtarët kanë krijuar një metodë që mund të na lejojë të vazhdojmë të shijojmë ushqimet e kripura, duke reduktuar sasinë e kripës në vaktet tona.

Studiuesit nga Universiteti Meiji kanë zhvilluar shkopinj elektrike që transmetojnë jonet e natriumit në gojën tuaj nëpërmjet një rripi dore, për të rikrijuar ndjesinë e kripës.

Shkopinjtë përmirësojnë shijet duke përdorur stimulimin elektrik dhe një mini-kompjuter në një rrip dore.

Pajisja përdor një rrymë elektrike të dobët për të transmetuar jonet e natriumit nga ushqimi, përmes shkopinjve, në gojë ku ata krijojnë një ndjenjë të kripës, tha profesor Miyashita.

Shkopinjtë që përmirësojnë shijen mund të kenë rëndësi të veçantë në Japoni, ku dieta tradicionale favorizon shijet e kripura.

Marrja e tepërt e natriumit lidhet me rritjen e incidencës së presionit të lartë të gjakut, goditjeve në tru dhe sëmundjeve të tjera.

Është një teknologji eksperimentale, me zhvilluesit e saj që presin që një version komercial të kushtojë rreth 650 £ (875 dollarë)./ CNA.al

Lajmet e fundit nga