LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët e NASA-s zbulojnë kometën më të madhe të parë ndonjëherë

17 Prill 2022, 20:45, Kuriozitete CNA

Një kometë me një bërthamë 50 herë më të madhe se normalja po shkon drejt Tokës me 22,000 milje në orë.

Teleskopi Hubble i NASA-s ka përcaktuar se bërthama e akullt e kometës ka një masë prej rreth 500 trilion tonë dhe është 85 milje (137 km) e gjerë – më e madhe se shteti amerikan i Rhode Island.

Por kjo nuk duhet t?iu shqetësojë. Më e afërta do të jetë një miliard milje larg nga Dielli dhe kjo nuk do të ndodhë deri në vitin 2031.

Kometa u zbulua për herë të parë në vitin 2010, por vetëm tani Hubble ka konfirmuar madhësinë e saj dhe është më e madhe se çdo kometë e parë ndonjëherë nga astronomët më parë.

?Gjithmonë kemi dyshuar se kjo kometë duhet të jetë e madhe sepse është kaq e ndritshme në një distancë kaq të madhe?, tha David Jeëitt, një profesor i shkencës planetare dhe astronomisë në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos (UCLA).

Sipas një deklarate nga agjencia hapësinore, ajo u zbulua nga astronomët Pedro Bernardinelli dhe Gary Bernstein në imazhet arkivore nga Anketa e Energjisë së Errët në Observatorin Ndër-Amerikan Cerro Tololo në Kili. Kometat përshkruhen nga NASA si “blloqe Lego” të akullta, të mbetura që nga ditët e para të ndërtimit të planetit.

Man-To Hui, nga Universiteti i Shkencës dhe Teknologjisë në Macau, e përshkroi kometën si “një objekt të mahnitshëm”, duke shtuar: “Ne menduam se kometa mund të ishte goxha e madhe, por na duheshin të dhënat më të sakta për ta konfirmuar këtë.”

Kometa Bernardinelli-Bernstein ka ndjekur një orbitë eliptike tre milionë vjeçare, duke e çuar atë larg nga Dielli afërsisht gjysmë viti dritë.

Kometa tani është më pak se dy miliardë milje nga Dielli, duke rënë pothuajse pingul me rrafshin e Sistemit tonë Diellor./ CNA.al

Lajmet e fundit nga