LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sekreti i rinisë së përjetshme?/ Shkencëtarët zbulojnë teknikën që zvogëlon me 30 vite plakjen

11 Prill 2022, 11:18, Kuriozitete CNA

Ka qenë ëndrra e grave dhe burrave për shekuj. Tani shkencëtarët thonë se kanë gjetur një mënyrë për të ndryshuar procesin e plakjes në lëkurën e njeriut. Studiuesit në Kembrixh zbulojnë se kanë riprogramuar qelizat e lëkurës nga njerëzit e moshës 38 dhe 53 vjeç për t’i bërë ata te duken 30 vite me te rinj.

Metoda është më efektive se, metodat e mëparshme të riprogramimit pa dëmtuar qelizat. Studiuesit thonë se ata madje janë në gjendje të rivendosin pjesërisht funksionet që kanë humbur në qelizat e vjetra.

Ndërsa hulumtimi është ende në fazat e hershme, gjetjet mund të revolucionojnë mjekësinë rigjeneruese, veçanërisht nëse mund të përsëritet në lloje të tjera qelizash dhe inde të tjera në trup, pretendojnë studiuesit.

Në eksperimente, qelizat e plakjes  u bënë më shumë si qeliza të lëkurës të quajtura fibroblaste që prodhojnë kolagjen, një proteinë që e mban trupin të bashkuar dhe e mban atë të fortë.Numri i fibroblasteve në lëkurën e njeriut zvogëlohet në mënyrë progresive me moshën. Këto qeliza gjithashtu tkurren ndërsa ne plakemi.

Gjetjet e reja mund të çojnë në një qasje të synuar për trajtimin e plakjes, e cila mund të ‘revolucionoje’ mjekësinë rigjeneruese, sipas studiuesve.

Hulumtimi i ri u krye në Institutin Babraham, një institut kërkimor i shkencave të jetës në Kembrixh, dhe u botua në revistën eLife . Ndërsa njerëzit plaken, aftësia e qelizave të tyre për të funksionuar bie dhe gjenomi plani i tyre i ADN-së, grumbullon shenja të plakjes.

Biologjia rigjeneruese synon të riparojë ose zëvendësojë qelizat, duke përfshirë ato të vjetra. Një nga mjetet më të rëndësishme në biologjinë rigjeneruese është aftësia jonë për të krijuar qeliza staminale ‘të induktuara’.

Megjithatë, ky proces në thelb i fshin qelizat nga funksioni i tyre dhe u jep atyre potencialin për t’u bërë çdo lloj qelize./ CNA.al

Lajmet e fundit nga