LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E thonë studiuesit/ Çiftet që ndajnë financat kanë më shumë jetëgjatësi

2 Prill 2022, 12:48, Kuriozitete CNA

Mund të jetë një hap i madh në çdo marrëdhënie, por një studim i ri pohon se çiftet që grumbullojnë paratë e tyre kanë një lidhje më të mirë dhe kanë më pak gjasa të ndahen.

Studiuesit thonë se kjo është veçanërisht e vërtetë për çiftet me të ardhura të ulëta që kombinojnë llogaritë e tyre bankare në krahasim me mbajtjen e llogarive të veçanta.

Ata zbuluan se çiftet me financa të përbashkëta kishin ndërveprime që ishin më pozitive dhe më të qëndrueshme, duke i çuar në përdorimin e gjuhës së përbashkët për të përshkruar marrëdhëniet e tyre.

Ata u morën nga teoria klasike e ndërvarësisë së psikologjisë sociale, e cila sugjeron se për të vlerësuar dhe kuptuar cilësinë e marrëdhënies së një çifti, është e rëndësishme të merret parasysh situata unike për çdo ndërveprim, si dhe nevojat, mendimet dhe motivet e individit.

Studimi u drejtua nga Emily Garbinsky, profesoreshë e asociuar e marketingut dhe komunikimit të menaxhimit në shkollën e diplomuar të menaxhimit Samuel Curtis Johnson në Cornell.

Ajo tha: “Ne prisnim që financat e përbashkëta të rrisnin nivelin e varësisë së dikujt nga partneri i tyre, si dhe të harmonizonin interesat dhe qëllimet (financiare) të çiftit, gjëra që teoria e ndërvarësisë na thotë se lidhen me nivele të larta të cilësisë së marrëdhënies.

Ekspertët zbuluan se çiftet me llogari të përbashkëta financiare përdornin gjithashtu më shumë fjalë përkatësie si ‘pajtohem’, ‘lidh’, ‘mik’, ‘mirësi’, ‘dëgjo’ dhe ‘paqe’.

Përveç kësaj, autorët analizuan të dhënat e anketës në të gjithë mostrat e popullsisë në SHBA, Mbreteri e bashkuar B dhe Japoni.

Gjetjet e tyre treguan një lidhje më të fortë midis çifteve me financa të perbashketa ne SHBA dhe MB, krahasuar me Japoninë./CNA.al

Lajmet e fundit nga