LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse gratë bëjnë më shumë kërkesa për divorc në krahasim me burrat?

23 Maj 2022, 20:40, Kuriozitete CNA
Pse gratë bëjnë më shumë kërkesa për divorc

Në dyert e gjykatave trokasin çdo ditë çifte që duan të divorcohen dhe shkaqet që i çojnë drejt këtij vendimi janë të ndryshme.

Sipas studimeve, numri i femrave që kërkojnë të divorcohen është më i madh në krahasim me meshkujt, por cilat janë disa nga arsyet?

Përveç rritjes së pavarësisë ekonomike, një arsye që i dërgon gratë drejt ndarjes është edhe pritshmëria që kanë kur martohen dhe mospërputhja e tyre me realitetin.

Ekspertët thonë se disa gra kanë shumë pritshmëri nga partneri i tyre dhe mospërmbushja e tyre i dërgon ato në zhgënjim pas martesës.

Një tjetër arsye është se disa gra marrin më pak kënaqësi dhe përfitime emocionale në jetën në çift sesa merrnin në jetën si beqare. E kundërta ndodh me burrat, të cilët gjejnë komoditet si nga ana financiare, por edhe nga kujdesi në shtëpi.

Shoqëria, është një faktor tjetër që i bën gratë të ndihen më komode në vendimin e divorcit. Nga studimet ka rezultuar se nëse një mik i ngushtë divorcohet, shanset e njerëzve pranë tij për t?u divorcuar rriten me 75%.

Edhe kujdestaria e fëmijës i ndihmon më shumë gratë për të marrë vendimin e ndarjes nga bashkëshorti. Zakonisht gratë janë më të favorizuara për të marrë kujdestarinë e fëmijëve dhe kjo gjë i bën ato që të jenë më të sigurta për divorc, ndërsa meshkujt stepen me faktin se mund të humbin të drejtat mbi fëmijët.

Megjithatë, në disa raste, kërkesa për divorc është një vendim jo i pritur me entuziazëm dhe shumë i vështirë e i mundimshëm, duke pasur parasysh lidhjen emocionale, pavarësinë financiare dhe shumë faktorë të tjerë. Me kalimin e viteve, gratë ndihen më të sigurta për një jetë më të qetë dhe më të pavarura pa praninë e një mashkulli./ CNA.al

Lajmet e fundit nga