LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Harroni botox-in/ Si të dukeni 16 vite më të rinj sipas shkencëtarëve

3 Maj 2022, 13:04, Kuriozitete CNA
Harroni botox-in/ Si të dukeni 16 vite më të rinj sipas

Sipas një studimi, të ecësh shpejt çdo ditë,  do t?iu bëjë të ndiheni 16 vite më të rinj.

Studiuesit e Universitetit të Leicester-it, të cilët studiuan gjenet e 400,000 britanikëve, gjetën një lidhje midis ecjes së shpejtë dhe moshës së reduktuar biologjike.

Ata që ecnin më shpejt se 4 mph, kishin telomere më të gjata, të cilat janë ‘kapakët’ në fund të çdo kromozomi.

Ata mbajnë sekuenca të përsëritura të ADN-së që mbrojnë kromozomin nga dëmtimi.

Sa herë që një qelizë ndahet, këto telomere bëhen më të shkurtra, deri në një pikë ku ato bëhen aq të shkurtra sa qeliza nuk mund të ndahet më.

Shkencëtarët e shohin gjatësinë e telomerit si një shënues të moshës biologjike, të pavarur nga koha kur dikush ka lindur dhe të lidhur me një sërë simptomash që ne i lidhim me plakjen, si përshembull dobësia.

Bazuar në rezultatet, studiuesit vlerësojnë se një ecje e shpejtë gjatë gjithë jetës mund të zvogëlojë moshën biologjike të një individi deri në 16 vjet deri në moshën e mesme.

Profesori Tom Yates, ekspert i aktivitetit fizik dhe autor i vjetër i studimit, tha se kërkimet e mëparshme kanë treguar se ritmi i ecjes është një ‘parashikues shumë i fortë’ i gjendjes shëndetësore.

Gjetjet e reja konfirmojnë se adoptimi i një ritmi të shpejtë ecjeje “në fakt shkakton shëndet më të mirë” dhe “ka të ngjarë të çojë në një moshë biologjike më të re”, tha ai.

Përfitimet e ecjes janë dokumentuar në dhjetëra studime.

Ekspertët besojnë se ecja më e shpejtë është një shënues i shëndetit më të mirë muskuloskeletor, fitnesit të zemrës dhe mushkërive, niveleve të aktivitetit, motivimit dhe shëndetit mendor./ CNA.al

Lajmet e fundit nga