LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i biologut/ Thonjtë e gjatë një "strehë" për 32 lloje mikrobesh

27 Prill 2022, 19:59, Kuriozitete CNA
Paralajmërimi i biologut/ Thonjtë e gjatë një

Thonjtë e gjatë mund të strehojnë dhjetëra lloje bakteresh dhe kërpudhash, paralajmëron një biolog.

Doktor Jeffrey Kaplan, një biolog nga Universiteti Amerikan në Uashington DC, thotë se ato ofrojnë shumë hapësirë ??për tu ngjitur mikro-organizmat.

Të gjithë kanë baktere dhe kërpudha në thonjtë e tyre, të cilat i kapin çdo ditë përmes prekjes së objekteve si makinat e biletave dhe kartave. Ato janë pothuajse gjithmonë të padëmshme, por kur ndodhin infeksione mund të shkaktohet ënjtje, dhimbje dhe trashje e thoit.

Kaplan tha se thonjtë e gjatë artificialë, natyralë, xhel dhe akrilik paraqesin rrezik për grumbullimin e baktereve dhe kërpudhave shtesë.

?Gjithmonë ka baktere nën thonjtë dhe nuk mund t’i heqësh qafe?, paralajmëroi ai.

?Ju mund t’i transmetoni bakteret e thonjve në sistemin tuaj duke u gërvishtur, kafshuar thonjtë, prekjes së hundëve?

Grumbullimi mund të shkaktojë një infeksion, i cili në raste të rënda mund të çojë në prishjen e thonjve.

Ndaj rekomandohet mbajtja e thonjve të shkurtër për të ndaluar papastërtitë dhe mikrobet që mund të kontribuojnë në përhapjen e infeksionit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga