LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pamje mahnitëse/ Ky do të jetë qyteti i parë lundrues në botë

1 Maj 2022, 11:43, Kuriozitete CNA
Pamje mahnitëse/ Ky do të jetë qyteti i parë lundrues

Ideja e një qyteti lundrues mund të tingëllojë si një koncept nga filmi më i fundit i fantashkencës, por do të bëhet realitet në Busan, Koreja e Jugut , ku shkencëtarët e mbështetur nga OKB-ja po ndërtojnë prototipin e parë të qytetit lundrues në botë.

Projekti, i quajtur OCEANIX, u njoftua vitin e kaluar , por imazhet e reja të dizajnit tani janë zbuluar.

Ato tregojnë sesi platformat e ndërlidhura do të mbulojnë gjithsej 15.5 hektarë, me hapësirë ??të mjaftueshme për të akomoduar 12,000 njerëz. Ndërtimi i qytetit lundrues vlerësohet të kushtojë 200 milionë dollarë (150 milionë £) dhe pritet të përfundojë deri në vitin 2025.

Projekti synon të ndihmojë njerëzit që jetojnë në zonat bregdetare, komunitetet e të cilëve janë në rrezik për t’u zhdukur mes rritjes së nivelit të detit. Qyteti lundrues do të vendoset mbi një lagunë blu mahnitëse dhe do të formohet nga 15.5 hektarë platforma të ndërlidhura, të lidhura me ura.

Qyteti do të ndahet në lagje të ndryshme ? duke përfshirë banimin, kërkimin dhe akomodimin ? të mbuluar me ndërtesa të ulëta.

Të gjitha strukturat e ndërtuara në qytet do të mbahen nën shtatë kate për të krijuar një qendër të ulët graviteti dhe për t’i rezistuar erës, sipas Oceanix./ CNA.al

Lajmet e fundit nga