LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 veprimet që ju bëjnë të lumtur

21 Maj 2022, 14:11, Kuriozitete CNA
10 veprimet që ju bëjnë të lumtur

Lumturia do të thotë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Për disa, mund të nënkuptojë kalimin e kohës së qetë me familjen. Për të tjerët, ka të bëjë me ndjekjen e një qëllimi. Martin Seligman, babai i “psikologjisë pozitive”, tha se 60% e lumturisë përcaktohet nga faktorët gjenetikë si dhe nga mjedisi ynë, sipas “Psychology Today” . Pjesa tjetër është në duart tona.

Çfarëdo që do të thotë lumturia për ju, ndryshimi i disa veprimeve bazë që mund t’ju ndihmojë të arrini atje, sipas “Healthline” .

1-Buzëqeshni. Buzëqeshja çliron dopaminën, një hormon për t’u ndier mirë. Pra, akti i thjeshtë i të qeshurit mund t’ju bëjë të ndiheni më të lumtur.

2-Praktikoni kujdesin për veten. Njerëzit e lumtur marrin masa për të lehtësuar stresin, ankthin dhe depresionin, thotë Dr. Brenner. ?Ata dinë të shkëputen nga priza, duke e distancuar veten nga streset e jetës?, thotë ajo. “Shumë njerëz të lumtur kanë një praktikë shpirtërore, qoftë shëtitja në natyrë apo meditimi”. Gjeni kohë për veten tuaj. Gjeni diçka që ju pëlqen të bëni, edhe nëse është aq e thjeshtë sa të bëni një dush të gjatë dhe të nxehtë.

3-Mbani një ditar. Ditari është një mënyrë efektive për të mbledhur mendimet tuaja, për të analizuar ndjenjat tuaja dhe për të bërë plane. Thjesht shkruani mendimet tuaja çdo ditë nëse nuk doni të shkruani faqe shënimesh.

4-Të jetë mirënjohës. Një studim i fundit zbuloi se praktikimi i mirënjohjes mund të ketë një efekt të rëndësishëm në ndjenjat e shpresës dhe lumturisë. Dr. Robert Emmons, profesor i psikologjisë në Universitetin e Kalifornisë, Davis është quajtur shpesh “guri i mirënjohjes”. Ai ka kryer studime të shumta që tregojnë se njerëzit që praktikojnë mirënjohjen vazhdimisht kanë nivele më të larta të emocioneve pozitive, janë më vigjilentë, më të gjallë dhe të zgjuar dhe gëzojnë më shumë gëzim dhe kënaqësi në jetë.

5-Jepni një kompliment. Hulumtimet kanë zbuluar se kryerja e akteve të mirësisë ju ndihmon të ndiheni më të kënaqur. Dhënia e një komplimenti të sinqertë është një mënyrë e lehtë për t’i ndriçuar ditën dikujt, ndërkohë që i jepni një nxitje lumturisë suaj.

6-Shih miqtë. Si njerëz, ne jemi qenie sociale, thotë “Healthline”, dhe takimi me miqtë e ngushtë mund të na bëjë më të lumtur. Një drekë javore apo edhe një telefonatë me dikë të afërt mund t’ju ngrejë shpirtin dhe t’ju bëjë të ndiheni më të lidhur. Mos harroni se shoqëria nuk kufizohet vetëm te njerëzit. Të kesh një kafshë shtëpiake ofron përfitime të shumta të shëndetit mendor, edhe nëse je vullnetar në një strehë lokale për të bërë miq të rinj – si me katër këmbë ashtu edhe me njerëz.

7-Rrëmuja. Pandemia i inkurajoi njerëzit të vlerësojnë atë që është e rëndësishme në jetën e tyre dhe çfarë nuk kanë më nevojë. Të qëndrosh në shtëpi 24/7 do të thoshte të përballeshe me rrëmujën që është akumuluar ndër vite që nuk i shërben më një qëllimi. Si rezultat, më shumë njerëz u bënë minimalistë, thotë AARP . Sipas “Makespace.com”, disa nga përfitimet e rregullimit përfshijnë lehtësimin e ankthit dhe depresionit dhe promovimin e gjumit cilësor.

8-Lërini mëritë. Kjo nuk është vetëm për personin tjetër, por gjithashtu ndihmon në lehtësimin e ngarkesës për ju. Bëni një bilanc të marrëdhënieve tuaja me të tjerët dhe shikoni nëse mund të ofroni falje ose të varrosni kapelën nëse ushqeni ndonjë pakënaqësi ndaj një personi tjetër.

9-Bëni kontrolle të rregullta. Shëndeti juaj fizik dhe mendor janë të ndërthurur ngushtë. Ndërsa ndërtoni zakone për të përmirësuar lumturinë tuaj, sigurohuni që të shihni mjekun tuaj të kujdesit parësor për një fizik vjetor, të vizitoni rregullisht dentistin tuaj dhe të kujdeseni për çdo gjendje kronike.

10-Rivlerësoni qëllimet tuaja. Ndonjëherë ne kapemi pas shtigjeve që nuk na shërbejnë më. Nuk ka turp të ndryshosh lojën tënde, thotë “Healthline”. Hiqni dorë nga çdo synim që nuk ju shërben më, edhe nëse tingëllojnë bukur në letër./newsmax

Lajmet e fundit nga