LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studiuesit eksplorojnë fundin e oqeanit Paqësor pranë Hawai-t/ Zbulohet formacioni shkëmbor

12 Maj 2022, 07:42, Kuriozitete CNA
Studiuesit eksplorojnë fundin e oqeanit Paqësor pranë Hawai-t/

Është e ngjashme me një rrugë me tulla të verdha në “Magjistarin e Ozit”, ose ndoshta një shteg të fshehur drejt qytetit mitik të humbur të Atlantidës.

Studiuesit janë zhytur thellë në det dhe kanë zbuluar formimin shkëmbor të gjeologjisë antike aktive vullkanike në fundin e oqeanit afër Hawai-t .

Karakteristika me pamje të çuditshme, e cila i ngjan një rruge të shtruar me kalldrëm, ishte vendosur në kreshtën Lili?uokalani në Monumentin Kombëtar Detar Papah?naumokuakea (PMNM) në Oqeanin Paqësor.

PMNM është një nga zonat më të mëdha të ruajtjes detare në botë, më e madhe se të gjitha parqet kombëtare në SHBA së bashku dhe studiuesit kanë eksploruar vetëm rreth tre për qind të saj.

Ekuipazhi i anijes kërkimore Exploration Vessel Nautilus e pa formacionin dhe e përshkroi atë si një ‘rrugë me tulla të verdha’. “Është rruga për në Atlantis,” ka thënë një studiues në radio.

“Rruga me tulla të verdha?” shton një tjetër, ndërsa një anëtar i ekipit e quan ‘të çuditshme’ dhe ‘të çmendur’.

Formimi i çuditshëm shkëmbor u pa gjatë Ekspeditës NA138 të Trustit të Eksplorimin e Oqeanit për të eksploruar Monumentin Kombëtar Detar Papah*naumoku*kea (PMNM), në partneritet me NOAA Ocean Exploration dhe Zyrën e Shenjtërores Kombëtare Detare./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga