LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

6 shenjat që tregojnë se jeni të lumtur, sipas shkencës

15 Maj 2022, 10:34, Kuriozitete CNA
6 shenjat që tregojnë se jeni të lumtur, sipas shkencës

Lumturia nuk mund të matet, por disi shkencëtarët arritën të na qetësojnë. Duke kryer eksperimente dhe sondazhe, truri i madh zbuloi disa gjëra të vogla që nuk mund t’i kishit imagjinuar kurrë se mund të ishin shenja të një personi të lumtur.

Njerëzit që gjithmonë vonohen rezultojnë të jenë më të lumtur dhe madje jetojnë më gjatë. Ata që janë vonë priren të jenë më optimistë për menaxhimin e kohës. Ata mendojnë se mund të bëjnë mijëra gjëra në një periudhë të shkurtër kohore, por në fakt përfundojnë vonë. Ata që vijnë vonë janë gjithashtu më të qetë dhe nuk panikohen në  situata të ndërlikuara.

Njerëzit që ngrihen herët në mëngjes janë më të lumtur. Ata që zgjohen herët në përgjithësi kanë një komponent gjenetik që ndrydh depresionin dhe sëmundjet kronike.

Motrat inkurajojnë komunikim më të hapur në familje, gjë që çon në shprehje më të mirë emocionale. Arsyeja kryesore është ndoshta se vajzat e kanë më të lehtë të flasin për emocionet sesa djemtë. Përveç kësaj, motrat përmirësojnë aftësitë tuaja sociale dhe djemtë komunikojnë më mirë me vajzat.

Është interesante që luleshitësit dhe kopshtarët janë më të lumturit nga të gjitha profesionet. Edhe punët prestigjioze dhe të paguara mirë nuk ofrojnë të njëjtën sasi lumturie.

Ndër faktorët më të rëndësishëm janë jetëgjatësia dhe mbështetja sociale. Është interesante se Finlanda është cilësuar si vendi më i lumtur dhe kënaqësia e përgjithshme e jetës është më e lartë.

Një studim zbuloi se personat që konsumojnë fruta dhe perime nga 3-4 racione deri në 8 racione në ditë ishin më të lumtur se më parë. Sasia e lumturisë që ata morën ishte e barabartë me atë të gjetjes së një pune të re./ CNA.al

Lajmet e fundit nga