LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

6 shenja të trupit që i kanë vetëm një numër i vogël njerëzish në botë

31 Maj 2022, 08:48, Kuriozitete CNA
6 shenja të trupit që i kanë vetëm një numër i
Foto ilustruese

Të gjithë kanë një tipar që i bën të veçantë. Njerëzit janë  99% identikë në nivelin gjenetik për shkak të paraardhësve tanë të përbashkët dhe përbërjes së gjenomit. Prandaj, diferenca prej 1% mund të çojë në një ndryshim në pamje, duke filluar nga të pasurit e gishtit të madh fleksibël e te tipare të tjera.

Gisht i madh fleksibël

Një numër i limituar njerëzish mund të kenë gishtin e madh fleksibël, të cilin mund ta përkulin deri te nyja e tij.

Gishtat e këmbëve të bashkuar

Sindaktilia ose gishtat e bashkuar është një sindromë në të cilën lëkura midis dy ose më shumë gishtërinjve bashkohet me kocka ose kërc. Është gjendja më e zakonshme kongjenitale e duarve, që ndodh një në çdo 2000 të porsalindur. Shkaku është i paqartë. Megjithatë, kjo gjendje besohet të shkaktohet nga një ngadalësim i pazakontë i rritjes dhe zhvillimit të gishtërinjve gjatë javëve 7 apo 8 të shtatzënisë.

Flokë të kuq natyralë

Vetëm rreth 2% e popullsisë së botës ka flokë të kuq natyralë. Është shumë më e zakonshme në Skoci, Irlandë dhe Uells se kudo tjetër në Tokë.

Pikat e vogla në gjuhë

Disa njerëz kanë më shumë receptorë shijeje dhe mund t'i ndjejnë shijet më intensivisht, kështu që ndjenja e tyre e shijes është më e fortë.

Të shkruarit me dy duar

Një person mund t'i përdorë të dyja duart njësoj. Termi rrjedh nga fjala latine "ambidexter", e cila përkthehet si "djathtas në të dy anët". Vetëm 1% e popullsisë e ka këtë tipar të rrallë të trupit.

Një vrimë e vogël pranë veshit

Të kesh një vrimë të vogël pranë veshit është një gjendje e rrallë e quajtur gropa preaurikulare. Mund të ndodhë në njërin ose të dy veshët, megjithëse më së shpeshti shihet në anën e djathtë. Zakonisht është beninj dhe nuk paraqet ndonjë problem shëndetësor./ CNA.al

Lajmet e fundit nga