LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mos harroni!/ 5 gjëra që duhet të bëni para se të lini punën

24 Maj 2022, 17:26, Kuriozitete CNA
Mos harroni!/ 5 gjëra që duhet të bëni para se të lini

Shumë prej jush mund t’ju ketë ndodhur të keni ndërruar vendin e punës për një mundësi më të mirë. Disa largohen nga puna duke shtrënguar duart, e disa të tjerë me mëri.

Por nga studimet e vëzhguesve, sugjerohet që ditën e fundit të largimit nga puna të bëni 5 hapa që për disa mund të jenë shumë të rëndësishëm.

Në mënyrë që të shmangni çdo pakënaqësi të mëvonshme, sugjerohet që të bëni këto gjëra.

Idealja është që në kompjuterin e punës të mos keni gjëra personale, por edhe në rastet kur ndodh që të keni, sugjerohet që t’i fshini ato.

Ndodh që në kompjuterin e punës mund të keni bërë kërkime të sikletshme që nuk do të dëshironit që t’i shikonte personi që do të ulet pas jush në kompjuter. Ekspertët thonë se për të qenë më të qetë me veten, bëni mirë të fshini historikun e kërkimeve.

Nëse në kompjuter mbani dokumente që nuk i duhen kompanisë apo edhe dokumente personale, bëni mirë t’i fshini edhe nga 'recycle bin'.

Aplikacionet si "iMessage", "WhatsApp Web", nuk mund t’i lini të hapura për asnjë arsye. Ndoshta mund të keni biseda që mund t’ju sjellin më pas situata të pakëndshme.

Bëni mirë të mbyllni çdo rrjet social dhe të fshini çdo fjalëkalim. Para se të lini punën, hidhuni një sy dosjeve dhe sigurohuni që të fshini fjalëkalimet që mund t’i keni ruajtur diku./ CNA.al

Lajmet e fundit nga