LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Keni dëgjuar për shpellën e “Shpirtit të keq”?/ Disa sekrete që fshihen pas vendeve të njohura që vetëm pak njerëz i dinë

5 Qershor 2022, 13:42, Kuriozitete CNA
Keni dëgjuar për shpellën e “Shpirtit të keq”?/
Shpella e "Shpirtit të keq"

Arti me të vërtetë ka një qëllim. Arkitektët dhe artistët e zgjuar pas monumenteve me famë botërore kanë krijuar kryevepra të mrekullueshme përveç vetë monumenteve. Ja disa prej tyre:

Dhomat sekrete brenda Sfinksit

Keni dëgjuar për shpellën e “Shpirtit të keq”?/

Pak njerëz e dinë se Sfinksi është më shumë se thjesht një monument i madh në mes të shkretëtirës. Ekspertët thonë se brenda tij ka gjithashtu tunele dhe dhoma të gjetura vetëm brenda bllokut të anës së Sfinksit, duke çuar poshtë në fund të strukturës.

Një rrugë e fshehur nën rrugën Charing Cross

Keni dëgjuar për shpellën e “Shpirtit të keq”?/

Charing Cross nuk është si dikur! Udhëkryqi popullor u ndërtua mbi një rrugë të vjetër të njohur si Little Compton. Mbetjet e rrugës mund të shihen si një tunel shërbimi i mbuluar me grila dhe kangjella përgjatë rrugës plot zhurmë ku dikur kalonte nëpër qytet.

Një stacion i vogël policie në sheshin Trafalgar

Keni dëgjuar për shpellën e “Shpirtit të keq”?/

Si një nga pikat më të ngarkuara në Londër, duhet të ketë mbikëqyrje dhe mbrojtje, dhe një nga arkitektët e vendit kishte një zgjidhje: të ndërtonte një stacion policie që nuk krijon dyshoime brenda zonës. Ndonëse nuk po përdoret më, ajo sërish bën çudi dhe tërheq vëmendjen e shumë turistëve.

Tunelet nëntokësore nën Koloseun Romak

Keni dëgjuar për shpellën e “Shpirtit të keq”?/

Struktura kolosale është shtëpia e historisë së pasur romake. Por vetëm kur historianët dhe arkeologët gërvishtën sipërfaqen e Koloseut, ata gërmuan zbulime të jashtëzakonshme nën dyshemenë e arenës, duke përfshirë një rrjet tunelesh të ndërlikuar të quajtur "hipogeum".

Shpella e frikshme e “Shpirtit të Keq” që ndodhet në Ujëvarat e Niagarës

Keni dëgjuar për shpellën e “Shpirtit të keq”?/

Ujëvara e Niagarës është një atraksion i madh turistik, duke tejkaluar Nju Jorkun dhe Kanadanë. Por ka një gjë tjetër që është e përbashkët midis vendeve, dhe është Shpella e “Shpirtit të Keq”, një  humnerë që gjendet në Grykën e Niagarës. Legjenda thotë se kushdo që hyn në shpellë do të ketë fat të keq pas tyre./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga