LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Le të bëjmë “Fika”/ Tradita e famshme suedeze

11 Qershor 2022, 09:45, Kuriozitete CNA
Le të bëjmë “Fika”/ Tradita e famshme suedeze
Foto ilustruese

"Le të bëjmë fika", është ky mesazhi që mund të marrin nga njëri–tjetri, miqtë dhe mikeshat të cilët nuk janë parë prej kohësh në Suedi.

Kjo traditë e mirënjohur konsiton në shijimin e kafesë me miq, familjarë apo të afërm në një kafene të ngrohtë apo diku dhe në natyrë.

Kjo kafe shoqërohet me ëmbëlsira simite dhe me kanellë suedeze që janë aq të shijshme.

Por si është historia e kësaj tradite, kur filloi dhe si vazhdoi edhe në ditët e sotme?

Le të bëjmë “Fika”/ Tradita e famshme suedeze
Foto ilustruese

Vetë fjala “fika” besohet të jetë një përmbysje e rrokjeve së fjalës “kaffi”, drejtshkrimi i vjetër i fjalës kafe. Fillimisht ishte vetë kafeja, e cila u prezantua në Suedi, në shekullin XVIII që u konsiderua “fika” aktuale. Me kalimin e viteve, ëmbëlsirat shoqëruese të pjekura të njohura si bukë “fika” u bënë po aq të rëndësishme, sa edhe vetë zakoni me vlerë shoqërore.

Me ardhjen e pastiçerive në Suedi, në shekullin XIX u përforcua tradita miqësore, kafe - ëmbëlsirë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga