LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I kanë vetëm një përqindje e vogël e njerëzve në botë/ 5 fakte të rralla rreth trupit të njeriut

12 Qershor 2022, 14:28, Kuriozitete CNA
I kanë vetëm një përqindje e vogël e njerëzve
Foto ilustruese

Të kesh gishta të mëdhenj me 3 falanga ose të kesh gishtin e 6-të.

Të lindësh me gishtin e madh me 3 falanga ose të kesh gishtin e 6-të është një fenomen i rrallë dhe i pazakontë që vetëm 1 në 1000 njerëz e kanë gishtin e gjashtë dhe 1 në 25000 persona kanë 3 falangat. Mjekët zbuluan se truri i këtyre njerëzve është plotësisht i aftë të kontrollojë gjymtyrën shtesë dhe nuk ka mbingarkesë njohëse.

Të kesh një brinjë shtesë.

Shumica e njerëzve kanë 24 brinjë, megjithatë, ekziston mundësia që të ketë një brinjë shtesë në të djathtë, të majtë ose në të dyja anët. Brinja është e pranishme në lindje dhe ndonjëherë mund të kalojë pa u vënë re gjatë gjithë jetës së personit. Ajo madje mund të mos jetë e pranishme në një radiografi, sepse mund të hiqet si një fije e hollë e fibrave të indeve. Tingëllon si e rrezikshme, por brinjët shtesë zakonisht janë të padëmshme nëse nuk bëjnë presion mbi një enë gjaku ose nerv.

Të kesh "gjak të artë",  vetëm rreth 50 njerëz në botë e kanë atë.

Thuhet se anëtarët e familjeve mbretërore kanë gjak blu, por këtë herë do të flasim për njerëzit me gjakun e artë. Ky term i referohet një grupi specifik gjaku që është tepër i vlefshëm dhe i rrallë, Rhnull, gjak që i mungojnë plotësisht antigjenet Rh. Në vitin 1961, një australian indigjen u bë personi i parë që u tregua se kishte grupin e gjakut të tillë. Që atëherë, vetëm rreth 50 njerëz janë vëzhguar me këtë veçori spektakolare të rrallë.

Njerëzit me kocka super të forta “të pathyeshme”.

Njerëzit me një mutacion që mbiaktivizon gjenin LRP5 përjetojnë një densitet jonormal në strukturën e tyre skeletore. Kockat e tyre janë aq të forta sa disa madje raportojnë se kanë vështirësi të qëndrojnë në det gjatë notit.

Muskul në kyçin tuaj.

Vendoseni pëllëmbën tuaj në një sipërfaqe të sheshtë dhe më pas bashkoni gishtin e vogël me gishtin e madh dhe vini re nëse ju formohet ky muskul në kyçin tuaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga