LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ankand rekord/ Stradivariusi i mjeshtrit të Ajnshtajnit del në ankand për 13 milionë dollarë

13 Qershor 2022, 09:28, Kuriozitete CNA

Ankand rekord/ Stradivariusi i mjeshtrit të Ajnshtajnit del në ankand

Stradivariusi i mjeshtrit të Ajnshtajnit del ne ankand për 13 milionë dollarë. Çmim ky i cili tashmë ka hyrë në rekord si ankandi më i shtrenjtë i këtij shekulli.

Instrumenti, i prodhuar në punishten Stradivari në Kremona në 1714-ën dhe i riemërtuar “Da Vinci” nga tregtarët e mëvonshëm, ka një dorezë prej druri ebani të errët, tabela zanore nga një dru i vjetër 300-vjeçar që bën një rezonancë të përsosur, pjesa e pasme është një copë unike prej druri panje.

Baza e ankandit ishte 8 milionë dollarë,  por shtëpia e ankandeve Tarisio e ofroi plot 13 milionë dollarë.

Ndërsa rekordi absolut mbeti te Stradivari “Lady Blunt” i vitit 1721, i shitur në vitin 2011 për 15.9 milionë euro./ CNA.al

Lajmet e fundit nga