LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

7 truke inteligjente që mund t'ju ndihmojnë në situata të pakëndshme

15 Qershor 2022, 08:36, Kuriozitete CNA
7 truke inteligjente që mund t'ju ndihmojnë në situata
Foto ilustruese

Nëse dëshironi të jeni aventurierë dhe të eksploroni botën me gjithë bukurinë dhe mrekullinë e saj, duhet të pranoni faktin se ekziston një rrezik që fshihet pas kësaj. Megjithatë, nëse jeni të pajisur me njohuritë e duhura, asgjë nuk do t'ju ndalojë të jeni të lirë dhe kuriozë.

Ja disa truke që duhet të dini nëse gjendeni në situata të vështira:

Përdorni pastë dhëmbësh për të reduktuar ënjtjen.

7 truke inteligjente që mund t'ju ndihmojnë në situata

Merrni pastën tuaj të dhëmbëve dhe aplikojeni pak në gishtin tuaj të vrarë. Pasta e dhëmbëve ka efekte antibakteriale dhe antiinflamatore në shëndetin tuaj oral, kështu që mund t'ju ndihmojë edhe me këtë situatë.

Përdorni një shiringë për të nxjerrë thumbin nga krahu.

7 truke inteligjente që mund t'ju ndihmojnë në situata

Merrni një shiringë dhe përdorni një kuti prerëse ose një thikë për të hequr pjesën ku gjilpëra shkon në lëkurë. Tani përdorni atë për të hequr thumbin me korrent.

Përdorni akull për të lehtësuar dhimbjet e migrenës.

7 truke inteligjente që mund t'ju ndihmojnë në situata

Ne e dimë se të kesh migrenë ndonjëherë mund të duket si fundi i botës, por ne kemi një qasje logjike të ftohtë që do t'ju ndihmojë në këtë situatë. Merrni një qese me perime të ngrira nga frigoriferi dhe vendoseni në qafë. I ftohti mund të ngushtojë enët e gjakut dhe të ndihmojë në reduktimin e transmetimit të dhimbjes në tru.

Përdorni vaj për fëmijë për të hequr lehtësisht një fashë.

7 truke inteligjente që mund t'ju ndihmojnë në situata

Aplikoni vaj për fëmijë në vend dhe lëreni të qëndrojë për një sekondë. Më pas mund të hiqni fashën pa dhimbje.

Ushtrimet e syve ju ndihmojnë me lodhjen dhe shikimin e paqartë.

7 truke inteligjente që mund t'ju ndihmojnë në situata

Shikoni majtas dhe djathtas disa herë pa lëvizur kokën. Pastaj shikoni lart e poshtë. Përsëriteni këtë ushtrim disa herë dhe do të ndieni ndryshimin.

Aplikoni mjaltë ose sheqer në gjuhën tuaj të djegur.

7 truke inteligjente që mund t'ju ndihmojnë në situata

Nëse e keni djegur gjuhën me një pije të nxehtë ka një zgjidhje të ëmbël për gjendjen tuaj të vështirë. Shtoni një copë sheqer ose një lugë mjaltë në gjuhën tuaj. Mjalti është një armë e provuar për të luftuar djegiet, por mos harroni të lani dhëmbët më pas, sepse e gjithë kjo ëmbëlsi mund të shkaktojë disa kavitete.

Hapni sytë gjerësisht për të parandaluar të qarat.

7 truke inteligjente që mund t'ju ndihmojnë në situata

Mbajini sytë hapur, shtrëngoni muskujt e fytyrës dhe çoni mjekrën lart, do t'ju ndihmojë të mbani lotët./ CNA.al

Lajmet e fundit nga