LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kryqëzimi i Ukrainës”/ Muzeu i luftës në Kiev

16 Qershor 2022, 08:51, Kuriozitete CNA

“Kryqëzimi i Ukrainës”/ Muzeu i luftës në Kiev

Bëhet fjalë pikërisht për muzeun historik që ka krijuar shteti Ukrainës që nga fillimi pushtimit nga forcat Ruse.

‘Kryqëzimi i Ukrainës’ kështu quhet muzeu ku ukrainasit kanë mbledhur të gjitha artefakte të gjetura nga ky pushtim.

“Kryqëzimi i Ukrainës”/ Muzeu i luftës në Kiev

Përmes artefketeve origjinale dhe interpretimeve artistike në këtë muze vizitorët mund të shohin shumë qartë  pasqyrimin e luftës. 

“Kryqëzimi i Ukrainës”/ Muzeu i luftës në Kiev

Kutitë e xhamit në ekspozitë mbajnë shënime personale dhe kartat e ushtarëve  rusë të vrarë në vijën e frontit. Pasaportat e tyrë tregojnë se sa të rinj ishin ata.

“Kryqëzimi i Ukrainës”/ Muzeu i luftës në Kiev

Ndoshta në të ardhmen, në kohë paqeje, ky do të jetë  muzeu më i vizituar në botë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga