LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I kemi të gjithë në shtëpi/ Cilat janë produktet që heqin qafe milingonat

17 Qershor 2022, 15:02, Kuriozitete CNA

I kemi të gjithë në shtëpi/ Cilat janë produktet

Këto insekte të vogla punëtore mund t’i shihni kudo nëpër shtëpi, sidomos në kuzhinë pasi milingonat tërhiqen shumë nga ushqimet dhe veçanërisht nga sheqeri. Për disa njerëz këto instekte të vogla mund të kthehen në një makth të vërtetë, por me këshillat e mëposhtme mund të shpëtoni nga ato.

Utha e mollës

I kemi të gjithë në shtëpi/ Cilat janë produktet

Era e mprehtë e uthës së mollës na ndihmon për të mbajtur larg milingonat. Uthullën e mollës të holluar me pak ujë hidheni në dysheme në vendin ku shikoni milingonat dhe ato do të largohen vetë.

Kafe

Pasi të pini kafen mos e hidhni llumin në kosh. Hidhni llumin e kafes me ndihmën e një luge në folezën e milingonave dhe do të shihni se si do të largohen ato.

I kemi të gjithë në shtëpi/ Cilat janë produktet

Kanellë

Aroma e kanellës është me të vertetë një armik për milingonat. Ndaj dhe ato në momentin që nuhasin këtë aromë largohen menjëherë.

I kemi të gjithë në shtëpi/ Cilat janë produktet

Lëkurë portokalli

Lëvozhgat e portokallit janë një tjetër armik për këto insekte. Lëndët toksike që krijon lëkura e portokallit i bëjnë milingonat që të braktisin folenë e tyre.

I kemi të gjithë në shtëpi/ Cilat janë produktet

Spec djegës

Merrni një tenxhere dhe vëreni në zjarr të vlojë, më pas shtoni specin djegës dhe lërëni të vlojë përsëri. Pasi të jetë ftohur uji derdheni nga pak te foletë e milingonave./Përshtatur në shqip nga CNA.al

I kemi të gjithë në shtëpi/ Cilat janë produktet

 

Lajmet e fundit nga