LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

400 aksidente në 10 muaj/ A duhet t’i besojmë teknologjisë së drejtimit të asistuar? 

17 Qershor 2022, 14:50, Kuriozitete CNA

400 aksidente në 10 muaj/ A duhet t’i besojmë

Teknologjia, e sidomos ajo e automobilstikave, nuk po njeh kufij, por me sa duket as në këtë temë nuk mund të flasim për një perfeksion apo një siguri të plotë.

Sipas autoritetit vendor të sigurisë së autostradave në SHBA, në dhjetë muajit e fundit kanë ndodhur rreth 400 aksidente, prej teknologjisë së drejtimit të asistuar të makinave.

400 aksidente në 10 muaj/ A duhet t’i besojmë

Nga këto aksidente 237 prej tyre përfshinin automjete "Tesla", të cilat kishin rezultuar me humbje jetësh dhe me plagosje të rënda.

Në kundërpërgjigje të kësaj, Tesla është justifikuar me faktin se kompania ishte furnizuesja më e madhe me automjete të tilla dhe si rrjedhojë dhe aksidentet do të ishin të pashmangshme.

Ndërsa pjesa tjetër e aksidenteve u raportua nga prodhues të tjerë të teknologjisë së fundit kryesisht nga "Honda" e "Subary". Më pak aksidente raportoheshin nga "Hyundai" dhe "Porsche"./ The Guardian-Përshtatur në shqip nga CNA.al

Lajmet e fundit nga