LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kapet peshku më i madh në botë/ Peshon plot 300 kg

21 Qershor 2022, 10:12, Kuriozitete CNA
Kapet peshku më i madh në botë/ Peshon plot 300 kg
Foto ilustruese

Një peshk, i cili peshon plot 300 kg, është gjetur në ujërat e ëmbla në lumin Mekong, në Kamboxhia.

"Në 20 vjet të kërkimit të peshqve gjigantë në lumenj dhe liqene në gjashtë kontinente, ky është peshku më i madh i ujërave të ëmbla që kemi hasur kudo në botë," tha Zeb Hogan biologu që drejton kërkimet në atë lum.

Ai rrëzoi rekordin e mëparshëm, një mustak gjigant Mekong 293 kg, i kapur në Tajlandë në vitin 2005.

Mekong është i pasur me biodiversitet, por peshkimi i tepërt, digat dhe ndotja kërcënojnë ekosistemin.

Ai rrjedh nga Rrafshnalta Tibetiane përmes Kinës, Mianmarit, Tajlandës, Laosit, Kamboxhias dhe Vietnamit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga