LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fakte interesante/ Pse disa njerëz janë më të shënjestruar ndaj pickimit të mushkonjave

22 Qershor 2022, 15:09, Kuriozitete CNA
Fakte interesante/ Pse disa njerëz janë më të
Foto ilustruese

Jemi në stinën e verës dhe problem jo pak shqetësuës janë dhe insektet. Por disa njerëz janë më shumë të prirur ndaj pickimit të mushkonjave.  Shkencëtarët kanë zbuluar disa faktorë që i bëjnë njerëzit më të shënjestruar ndaj mushkonjave.

Shtatzënia

Gratë shtatzëna lëshojnë më shumë dioksid karboni, i cili tërheq mushkonjat.

Ushtrimet fizike

Pas një vrapimi, ose një ore gjimnastike, ju thumboheni shumë më tepër, sepse mushkonjat tërhiqen nga acidi laktik, i prodhuar gjatë stërvitjes dhe lëshohet edhe pas dushit.

Konsumimi i alkolit

Ata që pinë alkool bëhen më tërheqës për to, sepse alkooli ua ngre temperaturën e trupit dhe ata preferojnë trupat më të ngrohtë.

Kush ka grup gjaku 0

Sipas një studimi, njerëzit me 0 gjak janë 83% më shumë se të tjerët. Nga ana tjetër, më pak i sulmuar është ai që ka grupin A./ CNA.al

Lajmet e fundit nga