LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kur natyra të ‘mashtron’/ ‘Vrima blu’, vendi i tmerrshëm për zhytësit

24 Qershor 2022, 09:55, Kuriozitete CNA

Kur natyra të ‘mashtron’/ ‘Vrima blu’, vendi i

Vendi i preferuar për adrenalinë për të gjithë zhytësit.  Por jo më kot ky vend është cituar edhe si “varreza” e zhytësve ose vendi i mallkuar.

Me një thellësi prej 120 metrash dhe me një tunel çorientues prej 26 metrash ajo është bërë shkak për vdekjen e 40 personave sipas të dhënave zyrtare. Por në realitet mendohet të jenë më shumë se 100 raste ku dhe trupat e personave që kanë humbur jetën nuk janë gjetur.

Shumë fakte janë enigmë në lidhje me këtë por sipas tregimeve të profesionistëve të fushës, ujërat në ato brigje janë shumë të pabesë. Gjatë zhytjes, shikimi identifikon një dritë, që ngjan me atë të diellit dhe të duket sikur del në sipërfaqe. Por, në realitet, nuk është sipërfaqja e oqeanit. Në atë çast trupi fillon një proces zbritës drejt thellësive, i cili mund të çojë në një fund tragjik. Ky proces njihet si “ekstaza e thellësive”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga