LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sondazhi/ Vjena qyteti me i mirë për të jetuar

24 Qershor 2022, 17:54, Kuriozitete CNA
Sondazhi/ Vjena qyteti me i mirë për të jetuar
Foto ilustruese

Për herë të tretë në pesë vitet e fundit, Vjena ka zënë vendin e parë në Indeksin Global të Jetesueshmërisë, një raport vjetor nga “The Economist”, i publikuar të enjten.

Dhjetë renditjet e para dominuan nga qytetet e Evropës Perëndimore, të cilat përbëjnë gjysmën e atyre në listë.

Kopenjagen pason Vjenën në vendin e dytë, me Zyriun që zë vendin e tretë.

Jo shumë prapa është Gjeneva në numrin gjashtë, e ndjekur nga Frankfurti në të shtatë. Amsterdami siguroi numrin nëntë.

Koncepti i jetesës vlerëson se cilat qytete në mbarë botën ofrojnë kushtet më të mira të jetesës.

Raporti përcakton sasinë e sfidave që mund t’i paraqiten një individi në çdo vend të caktuar dhe më pas krahason rezultatet ndërmjet vendndodhjeve./CNA.al

Sondazhi/ Vjena qyteti me i mirë për të jetuar

Lajmet e fundit nga