LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk ka nevojë për mikroskop/ Ja bakteri më i madh që sfidon ligjet e biologjisë

27 Qershor 2022, 13:50, Kuriozitete CNA
Nuk ka nevojë për mikroskop/ Ja bakteri më i madh që sfidon
Foto ilustruese

Për të parë bakteret gjithmonë është përdorur mikroskopi. Por për të parë bakterin me emrin Thiomargarita nuk është i nevojshëm asnjë xham zmadhues, pasi ai mund të shihet me sy të lirë. Ka madhësinë dhe formën e një qerpiku të njeriut.

I klasifikuar si bakteri më i madh në botë ky bakter për fat të mirë nuk përbën ndonjë rrezik për organizmin dhe nuk mund të shkaktojë sëmundje të njerëzit.

Bakteri u zbulua duke jetuar në gjethet e mbytura dhe të kalbura të pemëve që rriten mbi ujë në French Caribbean./CNA.al

Lajmet e fundit nga