LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trump nuk pranon fajësinë për akuzat e fundit federale

10 Gusht 2023, 21:38, Kosova & Bota CNA

Trump nuk pranon fajësinë për akuzat e fundit federale

Donald Trump dhe ndihmësi i tij i ngushtë personal Walt Nauta janë deklaruar të pafajshëm për akuzat e fundit në rastin e dokumenteve të klasifikuara federale.

Akuzat e reja akuzojnë dy burrat dhe një ndihmës të tretë për komplot për të fshehur pamjet e vëzhgimit në resortin Mar-a-Lago të Trump nga FBI.

Ish-presidenti, 77 vjeç, dhe Nauta ishin deklaruar tashmë të pafajshëm për akuzat e mëparshme kundër tyre.

Trump po lufton në fronte të shumëfishta, teksa po zhvillon ofertën e tij të tretë në Shtëpinë e Bardhë.

Çështja e dokumenteve udhëhiqet nga Prokurori i Posaçëm Jack Smith, i cili po mbikëqyr gjithashtu një aktakuzë të veçantë ndaj Trump lidhur me përpjekjet e tij të supozuara për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020.

Zyra Smith të enjten i rekomandoi një gjykate federale në Uashington DC që Trump të përballet me gjyqin për çështjen zgjedhore më 2 janar 2024.

Në qershor, ai e akuzoi ish-presidentin me 37 akuza, për mbajtjen e qindra dosjeve konfidenciale  pas largimit nga detyra dhe për gënjeshtra ndaj hetuesve.

Dokumenti i gjykatës pretendon se dy burrat, me kërkesë të zotit Trump, u përpoqën të fshinin pamjet e sigurisë jashtë dhomës së ruajtjes ku mbaheshin dokumentet./CNA

Lajmet e fundit nga