LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të paktën 36 të vdekur në Maui ndërsa zjarret po shkrumbojnë vendin/ Mijëra njerëz vrapojnë për të shpëtuar

10 Gusht 2023, 15:15, Kosova & Bota CNA

Të paktën 36 të vdekur në Maui ndërsa zjarret po

Mijëra banorë të Haëaiit vrapuan për të shpëtuar nga shtëpitë në Maui ndërsa flakët përfshinë ishullin , duke shkatërruar pjesë të një qyteti shekullor dhe duke vrarë të paktën 36 njerëz në një nga zjarret më vdekjeprurëse në SHBA në vitet e fundit.

Ekuipazhet luftuan me flakët në disa vende të ishullit të mërkurën dhe flakët detyruan disa të rritur dhe fëmijë të iknin.

Zyrtarët thanë më herët se 271 struktura u dëmtuan ose u shkatërruan dhe dhjetëra njerëz u plagosën. Zjarri i Kampit të vitit 2018 në Kaliforni vrau të paktën 85 njerëz dhe pothuajse rrafshoi qytetin Paradise.

Zyrtarët paralajmëruan se numri i të vdekurve në Hawaii mund të rritet, me zjarret që ende digjen.

Ndërsa zjarret shpërthyen, rreth 11,000 vizitorë u larguan nga Maui të mërkurën, me të paktën 1,500 të tjerë që pritet të largohen të enjten, sipas Ed Sniffen, drejtor i transportit shtetëror. Zyrtarët përgatitën Qendrën e Konventës në Haëaii në Honolulu për të pranuar mijëra të zhvendosur./CNA

Lajmet e fundit nga