LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kuvajti ndalon filmin Barbie, debate dhe në Liban

10 Gusht 2023, 17:58, Kosova & Bota CNA

Kuvajti ndalon filmin Barbie, debate dhe në Liban

Filmi Barbie është ndaluar në Kuvajt dhe përballet me thirrje për ndalim në Liban mes kritikave në botën arabe për vlerat sociale të filmit, raporton BBC.

Ministri i Kulturës i Libanit akuzoi filmin për "promovimin e homoseksualitetit".

Filmi ka fituar mbi 1 miliard dollarë në mbarë botën brenda disa javësh nga publikimi.

Lafi al-Subaiei, kreu i bordit të klasifikimit të filmit të Kuvajtit, tha se zakonisht bordi kërkon që të priten skenat e filmit që konsiderohen se shkelin kulturën e vendit të tij.

Por kur ata promovojnë sjellje që shteti mendon se është e papranueshme, ato ndalohen plotësisht.

Filmi "shpall idetë dhe besimet që janë të huaja për shoqërinë kuvajtiane dhe rendin publik", tha një zëdhënës i Ministrisë së Informacionit të Kuvajtit.

Të mërkurën, ministri libanez i Kulturës, Mohammad Mortada, i kërkoi ministrisë së brendshme që të "marrin të gjitha masat e nevojshme për të ndaluar" Barbie.

Filmi ka rënë gjithashtu në kundërshtim me censuruesit diku tjetër, duke përfshirë në Vietnam për paraqitjen e një harte që tregon një pretendim territorial të kontestuar kinez në Detin e Kinës Jugore./CNA

Lajmet e fundit nga