LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A ka rrezik radioaktiv në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia?

10 Gusht 2023, 17:23, Kosova & Bota CNA
A ka rrezik radioaktiv në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia?
Termocentrali bërthamor Zaporizhzhia

Nuk ka asnjë rrezik radioaktiv në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia sepse avulli del nga qarqet që nuk janë në kontakt me bërthamën e reaktorit.

Drejtori i departamentit të sigurisë bërthamore të ENEA-s, Alessandro Dodaro, tha për ANSA.

"Është një rrjedhje avulli që ka ndodhur në një nga gjeneratorët e avullit të uzinës. Janë qarqe që nuk janë në kontakt me bërthamën e reaktorit; ata marrin ujë shumë të nxehtë dhe e shkëmbejnë atë me ujë tjetër që bëhet avull dhe kthen turbinën", tha përsëri eksperti.

Avulli që ikën, vuri në dukje ai, "nuk është radioaktiv, por avull uji 100% i pastër, si ai që del nga kulla ftohëse e termocentraleve bërthamore". 

Ajo që është kryer në termocentral, shtoi ai, është një ‘mbyllje e ftohtë’, për të cilën ‘për pak ditë uji i reaktorit do të arrijë temperatura më të ulëta’. Është një situatë shumë paqësore”./CNA

Lajmet e fundit nga