LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraina shpall “korridorin humanitar” për anijet e bllokuara në portet e Detit të Zi

10 Gusht 2023, 15:41, Kosova & Bota CNA

Ukraina shpall “korridorin humanitar” për anijet e bllokuara

Ukraina njoftoi një "korridor humanitar" të enjten për të lejuar dhjetëra anije mallrash të bllokuara në portet e saj që nga shpërthimi i luftës vitin e kaluar të lundrojnë në Detin e Zi, ku rrugët e transportit janë nën vëzhgim që kur Rusia u largua nga marrëveshje për të lejuar eksportet e grurit, raporton Reuters.

Të paktën fillimisht, korridori duket se zbatohet për anije të tilla si anijet me kontejnerë që kanë ngecur në portet e Ukrainës që nga pushtimi i shkurtit 2022 dhe nuk janë mbuluar nga marrëveshja që hapi portet për dërgesat e grurit vitin e kaluar.

Por mund të jetë një test i madh i aftësisë së Ukrainës për të rihapur rrugët detare në një kohë kur Rusia po përpiqet të rivendosë bllokadën e saj de-fakto, pasi ka braktisur marrëveshjen e grurit muajin e kaluar.

Në një deklaratë, marina ukrainase tha se rrugët tashmë ishin propozuar nga Ukraina drejtpërdrejt tek Organizata Ndërkombëtare Detare (IMO).

Rrugët "do të përdoren kryesisht për anijet civile që kanë qenë në portet ukrainase të Chornomorsk, Odesa dhe Pivdenny që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë nga Rusia më 24 shkurt 2022".

“Anijet, pronarët/kapitenët e të cilave zyrtarisht konfirmojnë se janë gati të lundrojnë në kushtet aktuale, do të lejohen të kalojnë nëpër rrugë”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se rreziqet mbeten nga minat dhe kërcënimi ushtarak nga Rusia./CNA

 

 

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga