LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vrasja e politikanit në Ekuador/ Bandat e burgjeve mbretërojnë në terror

10 Gusht 2023, 16:44, Kosova & Bota CNA
Vrasja e politikanit në Ekuador/ Bandat e burgjeve mbretërojnë
Slogani i fushatës së Fernando Villavicencio ishte: "Është koha për guximtarët"

“Këtu ne e paguajmë demokracinë me jetën tonë”.

Pesë vjet më parë, Fernando Villavicencio bërtiti teksa thoshte këto fjalë në mikrofon në një tubim fushate.

Vetëm pak çaste para se të vdiste nga një breshër plumbash, këto fjalë mund të ishin hedhur poshtë si një ekzagjerim, një lulëzim retorik, shkruan BBC.

Por kandidati në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, u qëllua për vdekje teksa po largohej nga mitingu në kryeqytetin, Quito.

Vrasja e tij nuk është një incident i izoluar.

Një kryebashkiak i qëlluar teksa po inspektonte punët publike, trupa të varur nga urat, krerët e bandave që publikojnë video në të cilat kërcënojnë të vrasin politikanët nëse ata nuk bëjnë dekretin e tyre, një agoni në dukje e pafundme dhune ka dominuar titujt kryesorë në këtë vend të njohur më parë për sigurinë e tij.

Deri në vitin 2022, shkalla e vrasjeve në Ekuador ishte më shumë se katërfishuar dhe perceptimi i ekuadorianëve për sigurinë ishte ulur ndjeshëm, së bashku me besimin e tyre tek policia për t'i mbajtur ata të sigurt.

Ekuadori është i vendosur mes Kolumbisë dhe Perusë, dy prodhuesit më të mëdhenj të kokainës në botë.

Prodhimi i kokainës së fundmi arriti një rekord të lartë, sipas Raportit Global të Kombeve të Bashkuara për Kokainën 2023.

Kartelet meksikane të drogës dhe grupet kriminale nga Ballkani kanë fituar një bazë në Amerikën e Jugut.

Këto grupe ishin të etur për të eksploruar mënyra të reja për të transportuar kokainën e prodhuar në Kolumbi te blerësit e saj në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Ndërsa zonat e mëparshme të paligjshme në Kolumbi u vunë nën kontrollin e forcave shtetërore pas marrëveshjes së paqes të nënshkruar midis qeverisë kolumbiane dhe rebelëve të Farc-ut në vitin 2016, nevoja për rrugë të reja u bë më urgjente.

Këto grupe kriminale transnacionale e shikonin gjithnjë e më shumë Ekuadorin si një vend tërheqës tranzit për dërgesat e tyre të drogës./CNA

Lajmet e fundit nga