LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pinguinët afrikanë mund të zhduken deri në vitin 2035, thonë aktivistët

10 Gusht 2023, 18:35, Kosova & Bota CNA
Pinguinët afrikanë mund të zhduken deri në vitin 2035,
Foto ilustruese

Pinguinët afrikanë janë në rrugën e duhur për zhdukje deri në vitin 2035 nëse nuk merren masa për të siguruar mbijetesën e tyre, kanë thënë aktivistët.

Popullsia e pinguinëve afrikanë ka rënë në mënyrë dramatike gjatë 100 viteve të fundit. Në fillim të shekullit të 20-të, mendohet se ka pasur ndoshta disa milionë çifte riprodhuese: sot kanë mbetur më pak se 11,000 çifte riprodhuese dhe popullsia vazhdon të bjerë ndjeshëm, shkruan The Guardian.

Pinguini është renditur si i rrezikuar nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës në listën e tij të kuqe të specieve të kërcënuara. Deri në vitin 2035, sipas tendencave aktuale, shkencëtarët thonë se nuk do të ketë çifte të mjaftueshme riprodhuese që speciet të vazhdojnë të mbijetojnë në natyrë.

Peshkimi i tepërt dhe ndryshimet mjedisore në Oqeanin Indian kanë bërë që popullatat e peshqve si sardelet dhe açugat të ulet, duke i lënë pinguinët të luftojnë për ushqim. Ata janë gjithashtu të kërcënuar nga sëmundjet, stuhitë dhe përmbytjet e ndotja.

Pinguinët afrikanë janë të njohur për shenjat e tyre të pazakonta dhe thirrjet dalluese të gërvishtjeve. Ata banojnë kryesisht në ishujt në brigjet e Namibisë dhe Afrikës së Jugut. Në vitin 1985, ata formuan një koloni në Boulders Beach, në periferi të Simon's Town në Cape Town. Pinguinët shpesh gjejnë rrugën e tyre në qytet dhe mund të gjenden duke folezuar në kopshte, duke u fshehur nën makina dhe duke ecur së bashku me udhëtarët e Cape Town.

Pavarësisht kërcënimeve me të cilat përballen pinguinët, ka shpresë për mbijetesën e tyre./CNA

Lajmet e fundit nga