LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Forcat ukrainase po rrethojnë trupat ruse në Bakhmut

10 Gusht 2023, 19:46, Kosova & Bota CNA

Forcat ukrainase po rrethojnë trupat ruse në Bakhmut

Forcat ukrainase kanë vendosur epërsinë mbi Bakhmut dhe po rrethojnë me sukses trupat ruse në qytet, ka thënë një ministër i mbrojtjes në Kiev.

Hanna Maliar paralajmëroi gjithashtu për një situatë "makthi" më në veri pasi 12,000 civilë në rajonin e Kharkiv u urdhëruan të evakuoheshin, raporton The Guardian.

Në një intervistë me Guardian, Maliar tha se ushtarët rusë nuk mund të lëviznin më rreth Bakhmutit në rajonin lindor të Donetskut dhe se po bëhej përparim në largimin e forcave armike pas disa muajsh beteje vdekjeprurëse.

Me Ukrainën në avancim në periferi të qytetit, ajo pretendoi se Rusia kishte kërkuar të tërhiqte njësitë e tyre luftarake duke sulmuar zonat e rajonit të Kharkiv të çliruar nga pushtimi rus shtatorin e kaluar.

Të enjten, autoritetet ukrainase urdhëruan një evakuim të detyrueshëm të mijëra civilëve nga 37 qytete dhe fshatra në rrethin Kupiansk, i cili shtrihet në veri të Bakhmut./CNA

Lajmet e fundit nga