LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjermani, 2 persona humbin jetën në një aksident në pistën e garave të Nurburgring

10 Gusht 2023, 18:49, Kosova & Bota CNA

Gjermani, 2 persona humbin jetën në një aksident në

Operatorët e Nurburgring të Gjermanisë të enjten thanë se dy shoferë u vranë pasi u hodhën nga një makinë gjatë një provë në qark.

Policia ka nisur hetimet për aksidentin e ndodhur në një pistë tregtare të mbyllur në kompleksin e autosporteve, raporton DW.

“Një automjet që merrte pjesë në provë pati një aksident me një makinë në seksionin Tiergarten të pistës”, tha të enjten një zëdhënës i Nurburgring.

Një deklaratë nga Nurburgring tha se ekuipazhet e emergjencës iu përgjigjën përplasjes, por se ata nuk ishin në gjendje të shpëtonin dy personat e përfshirë.

Zyrtarët në Nürburgring, një vend i njohur si nga shoferët amatorë ashtu edhe ata profesionistë, anuluan të gjitha udhëtimet turistike në seksionin e aksesueshëm publikisht Nordschleife pas aksidentit.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme të shtetit perëndimor të Gjermanisë Rheinland-Pfalz, ku ndodhet Nurburgring, tha se automjeti ishte duke u testuar komercialisht kur u përplas.

Prodhuesi i gomave Goodyear konfirmoi të enjten se dy shoferët e përfshirë në aksident kishin punuar për kompaninë.

Një deklaratë nga firma tha se stafi ishte "thellësisht i prekur" dhe shprehu ngushëllimet për familjet dhe miqtë e dy punonjësve./CNA

Lajmet e fundit nga