LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Putin argëtoi Kim Jong Un para se të largohej, vizita e veçantë

18 Shtator 2023, 15:27, Kosova & Bota CNA

Putin argëtoi Kim Jong Un para se të largohej, vizita e

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka argëtuar udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, gjatë vizitës në Rusi.

Putin e shoqëroi Kim Jong Un në qytetin lindor të Rusisë, Vladivostok në Akuariumin Detar Territorial dhe Kim shikoi delfinët e bardhë dhe kafshët e tjera të detit duke kryer "bëma akrobatike", përpara se të merrte pjesë në një pritje të organizuar nga Alexandr Kozlov, ministri rus i burimeve natyrore dhe ekologjisë, dhe të vizitonte Mullirin e Bio-Feed Arnika.

Kim vizitoi Universitetin Federal të Lindjes së Largët, ku ai dhe Putin zhvilluan bisedimet e tyre të para në 2019, dhe u informua nga presidenti i tij mbi sistemin arsimor të shkollës dhe planin e zhvillimit të ardhshëm.

Ai gjithashtu takoi studentë koreano-veriorë që studionin shkencë dhe teknologji në universitet, tha KCNA, duke mësuar për jetën e tyre atje dhe duke bërë një foto së bashku.

Kim kaloi dy ditë në Vladivostok ndërsa inspektoi objekte të ndryshme në fushat e ushtrisë, ekonomisë, shkencës, arsimit dhe kulturës, përpara se të jepte lamtumirën në një ceremoni dërgimi në stacionin Artyom.

Radioja shtetërore e Koresë së Veriut, "Zëri i Koresë", raportoi gjithashtu për vizitën e Kim në Vladivostok të hënën, duke thënë se ajo "hapi një periudhë të re të zhvillimit dhe forcimit të shpejtë" të lidhjeve dypalëshe dhe ai falënderoi Putinin dhe zyrtarët e tjerë rusë për mikpritjen e tyre.

Samiti i rrallë midis Kim dhe Putin ka nxitur Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut të paralajmërojnë kundër çdo tregtie armësh dhe bashkëpunimi tjetër ushtarak, ndërsa Rusia shtyn pushtimin e saj në Ukrainë dhe Koreja e Veriut garon për të çuar përpara programet e saj bërthamore.

Zyrtarët e Uashingtonit dhe Seulit kanë shprehur shqetësimin se Moska mund të kërkojë të blejë municion nga Veriu për të mbështetur rezervat e tij në pakësim, ndërsa Pheniani merr ndihmë teknologjike mbi programet e saj të satelitit spiun dhe raketave./ CNA

Lajmet e fundit nga