LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia armatos Kim Jong Un/ E përcjell me dhurata si 5 dronë shpërthyes dhe jelek antiplumb

18 Shtator 2023, 10:47, Kosova & Bota CNA
Rusia armatos Kim Jong Un/ E përcjell me dhurata si 5 dronë
Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, u largua nga Rusia të dielën me trenin e tij të blinduar, duke përfunduar një udhëtim gjashtëditor i cili u fokusua kryesisht në çështjet ushtarake.

Vizita e parë zyrtare e Kim jashtë vendit që nga pandemia e koronavirusit ka nxitur frikën perëndimore se Moska dhe Pheniani do të sfidojnë sanksionet dhe do të arrijnë një marrëveshje armësh.

Agjencia RIA Novosti publikoi një video të largimit të Kim dhe tha se u mbajt një ceremoni në stacionin Artyom-Primorsky-1.

Si dhuratë, Rusia i ka dhënë udhëheqësit të Koresë së Veriut pesë dronë shpërthyes, një dron zbulimi dhe një jelek antiplumb.

TASS tha se guvernatori i rajonit Primorye, i cili kufizohet me Kinën dhe Korenë e Veriut, gjithashtu i ofroi Kim Jong Un një grup mbrojtjeje antiplumb dhe veshje speciale që nuk dallohen nga kamerat termike.

Të shtunën ai u takua me ministrin rus të Mbrojtjes në Vladivostok, ku inspektoi armët më të fundit, duke përfshirë një sistem raketash hipersonike.

Turneu i zgjatur i Kim në rajonin e largët lindor të Rusisë, i cili filloi të martën, është fokusuar gjerësisht në çështjet ushtarake.

Moska besohet se është e interesuar të blejë municion të Koresë së Veriut për të vazhduar luftimet në Ukrainë, ndërsa Pheniani kërkon ndihmën e Rusisë për të zhvilluar programin e saj të raketave të dënuar ndërkombëtarisht.

Kremlini ka thënë se asnjë marrëveshje nuk është nënshkruar dhe nuk do të nënshkruhet. Kim gjithashtu u takua me studentë koreano-veriorë që studiojnë në Vladivostok të dielën.

Agjencia koreano-veriore e lajmeve KCNA e ka përshkruar atmosferën gjatë vizitës së Kim si të zjarrtë dhe të ngrohtë  dhe tha se një epokë e re miqësie, solidariteti dhe bashkëpunimi po fillonte midis Koresë së Veriut dhe Rusisë./ CNA

 

Lajmet e fundit nga