LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aksident i rëndë në Libi/ Kamioni përplaset me autobusin e ndihmave, humbin jetën 5 persona

18 Shtator 2023, 07:32, Kosova & Bota CNA

Aksident i rëndë në Libi/ Kamioni përplaset me autobusin e

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Derna, në Libi, ku autobusi i ndihmave humanitare është përplasur me një kamion.

Në autobus ndodheshin pasagjerë, që kryesisht ishin efektivë grekë me mision në Libi.

Sipas informacioneve nga mediat greke bëhet fjalë për 5 të vdekur dhe disa të tjetër të plagosur.

Sipas informacioneve, kamioni, ku raportohet se transportonte një familje libiane, dy prej të cilëve kanë humbur jetën, ka qenë duke udhëtuar në drejtim të kundërt dhe është përplasur me autobusin.

Sipas informacioneve nga Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare, përplasja ballë për ballë me një autobus me 19 anëtarë të misionit grek, 16 pjesëtarë të Forcave të Armatosura, ka qenë shumë e rëndë. Dy punonjës shëndetësorë dhe një efektiv i Forcave Speciale kanë humbur jetën, sipas ERT.

C-130 zbarkoi në Elefsinë me 13 të plagosur.

Sipas informacioneve ekskluzive të MEGA-s, në orën 6:58 të mëngjesit të së hënës, avioni C-130 zbarkoi në Elefsinë, i cili u kthye në Libi për të marrë të plagosurit nga aksidenti i misionit humanitar grek.

Ai zbarkoi në Elefsinë dhe transportoi 13 të plagosur, 5 prej të cilëve janë në gjendje kritike për jetën dhe po transportohen për në spitalet e Athinës.

Në një kohë të shkurtër, C-27 grek niset nga Bengazi me trupat e të vdekurve. Në mision ishin 19 persona dhe mbanin me vete ilaçe dhe ushqime./ CNA

Lajmet e fundit nga