LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kim Jong Un kthehet në shtëpi nga Lindja e Largët e Rusisë

17 Shtator 2023, 11:14, Kosova & Bota CNA

Kim Jong Un kthehet në shtëpi nga Lindja e Largët e Rusisë

Një tren me liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un në bord është larguar nga stacioni hekurudhor në qytetin Artyom të Lindjes së Largët të Rusisë për në shtëpi, duke përfunduar vizitën e tij në Rusi, njoftuan të dielën agjencitë ruse të lajmeve.

Distanca nga Artyom në stacionin Khasan në kufirin e Rusisë me Korenë e Veriut është mbi 200 km (124 milje).

Videoja, e publikuar nga agjencia shtetërore e lajmeve RIA, tregon Kim - i cili rrallë largohet nga vendi i tij - duke ecur përgjatë tapetit të kuq drejt vagonit të trenit nën muzikën e një bande ushtarake dhe duke përshëndetur lamtumirë.

Ministri rus i Burimeve Natyrore, Alexander Kozlov, ambasadori i Moskës në Korenë e Veriut, Alexander Matsegora dhe guvernatori i rajonit Primorye, Oleg Kozhemyako, e përcollën liderin e Koresë së Veriut, raportoi RIA.

Më herët, mediat ruse thanë se Kim dhe ministri rus i Mbrojtjes kishin diskutuar çështje praktike për të nxitur bashkëpunimin ushtarak, në atë që Pheniani e quajti një "kulm të ri" për marrëdhëniet dypalëshe.

Gjatë vizitës së tij njëjavore në Rusi, Kim u takua me Presidentin rus Vladimir Putin të mërkurën dhe ata diskutuan çështjet ushtarake, luftën në Ukrainë dhe thellimin e bashkëpunimit.

Lajmet e fundit nga