LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Teherani marrëveshje për të burgosurit me armikun e përjetshëm, SHBA-në

18 Shtator 2023, 10:41, Kosova & Bota CNA

Teherani marrëveshje për të burgosurit me armikun e

Marrëveshja e shkëmbimit të të burgosurve SHBA-Iran do të realizohet të hënën, njoftuan autoritetet në Teheran, raporton Reuters.

Teherani tha se një marrëveshje me armikun e tij të përhershëm, Shtetet e Bashkuara për shkrirjen e fondeve iraniane me vlerë 6 miliardë dollarë dhe më pas shkëmbimin e pesë të burgosurve secili, do të realizohej të hënën pas muajsh bisedimesh të ndërmjetësuara nga Katari.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Nasser Kanaani tha se fondet e ngrira në Korenë e Jugut do të jenë në posedim të Iranit të hënën, gjë që do të shkaktonte shkëmbimin e pesë shtetasve amerikanë të arrestuar në Iran me pesë iranianë të mbajtur në SHBA.

Të dyja palët kanë probleme në marrëdhëniet diplomatike, kryesisht në mosmarrëveshjet mbi çështjet që variojnë nga ambiciet bërthamore të Iranit dhe ndikimi i tij rreth rajonit deri te sanksionet e SHBA-së. 

 

 

Lajmet e fundit nga