LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trazirat në Sudan: Qiellgërvishtësi i famshëm në Khartoum përfshihet nga flakët

18 Shtator 2023, 09:26, Kosova & Bota CNA

Trazirat në Sudan: Qiellgërvishtësi i famshëm në

Tensione dhe trazira në Sudan. Dhjetëra ndërtesa janë në flakë në kryeqytetin e Sudanit pas luftimeve të ashpra mes ushtrisë dhe forcave rivale.

Videot e postuara në internet shfaqin momente nga djegia e kullës ikonë "Greater Nile".

Fatmirësisht nuk ka raportime për persona të lënduar apo të vdekur.

"Kjo është vërtet e dhimbshme", tha Tagreed Abdin, një arkitekt i ndërtesës, në një postim në X, i njohur më parë si Twitter.

Trazirat në Sudan: Qiellgërvishtësi i famshëm në

Sulmet ajrore dhe betejat tokësore kanë vazhduar në Khartoum dhe qytete dhe qytete të tjera që nga fillimi i luftimeve në prill.

Konflikti ka vrarë rreth 7,500 njerëz dhe ka zhvendosur më shumë se pesë milionë. Mbi një milion njerëz janë detyruar të largohen nga vendi, ka thënë OKB.

Dhuna në Sudan filloi më 15 prill, e shkaktuar nga një luftë për pushtet midis drejtuesve të ushtrisë sudaneze dhe Forcave paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF).

 

 

Lajmet e fundit nga