LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kërkesa e Erdogan për Elon Musk, ende asnjë përgjigje nga multimiliarderi

18 Shtator 2023, 10:26, Kosova & Bota CNA
Kërkesa e Erdogan për Elon Musk, ende asnjë përgjigje nga
Elon Musk dhe Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka kërkuar nga CEO i Tesla, Elon Musk, të ndërtojë një fabrikë në Turqi, njoftoi sot Autoriteti Turk i Komunikimeve.

Sipas të njëjtit burim, Musk tha se shumë furnizues turq tashmë bashkëpunojnë me Tesla dhe se Turqia është ndër kandidatët më të rëndësishëm për fabrikën e ardhshme të prodhuesit të makinave elektrike. Kompania ende nuk ka komentuar mbi kërkesën e palës turke. 

Erdogan mbërriti në SHBA, ku do të marrë pjesë në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Aty, siç njofton Autoriteti Turk i Komunikimit, ai në takimin me Musk tha gjithashtu se Ankaraja është e hapur për bashkëpunim në fushën e inteligjencës artificiale dhe Starlink.

Sipas të njëjtit burim, Musk tha se SpaceX dëshiron të punojë me autoritetet turke për të marrë leje për t'i vënë në dispozicion Turqisë shërbimet satelitore Starlink, raportoi Reuters.

 

 

Lajmet e fundit nga