LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mitsotakis dhe Erdogan do të takohen në New York

28 Gusht 2023, 15:01, Kosova & Bota CNA

Mitsotakis dhe Erdogan do të takohen në New York

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan do të zhvillojnë një takim me dyer të mbyllura.

Mediat greke bëjnë me dije se takimi do të zhvillohet në New York me dyer të mbyllura.

Zëdhënësi i qeverisë, Pavlos Marinakis, bëri me dije se takimi mes Kyriakos Mitsotakis dhe Rexhep Tajip Erdogan është planifikuar të zhvillohet në margjinat të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në mes të shtatorit.

“Temë e diskutimit mes dy ministrave do të jenë marrëdhëniet dypalëshe. Vendi vjen në këtë takim pa as më të voglin synim për të hequr dorë nga të drejtat e tij sovrane, por me vullnet për të vazhduar dialogun”, shpjegoi ai. Në të njëjtën kohë, Pavlos Marinakis bëri të ditur se të enjten do të zhvillohet një diskutim në nivel të liderëve partiakë. 

Mitsotakis dhe Erdogan u takuan më 12 korrik në margjinat e samitit të NATO-s në Lituani pas një periudhe të gjatë kohore, kur marrëdhëniet mes Athinës dhe Ankarasë ishin "ngrirë" pas "zgjedhës së Mitsotakis" famëkeqe të presidentit turk./ CNA

Lajmet e fundit nga